3 metai su kedais

trys Žinot, kažkada rašiau internetinį dienoraštį.. buvo tai gan seniai, bet tas reikalas iki šiol manęs nepaleidžia, kadangi vis siunčia priminimus į paštą – “Two years ago you wrote.. bla bla bla.. “ Visgi neseniai gavau vieną  žinutę, kuri visai pakėlė nuotaiką.. Ir tai skambėjo kažkaip panašiai – “Three years ago you wrote… šiandien nusprendžiau ir užsiregistravau į Druskinikų pusmaratonį :):)..“ Tai įvyko 2012-04-02 ir šią datą nuo šiol laikysiu atskaitos tašku, nuo kada galiu pradėti skaičiuoti bėgimo stažą arba paprasčiau vadinant – savo bėgimo gimtadieniu :):) Taigi jau 3 metai kai aš bėgioju!!! (nors pačiam atrodo ir jaučiuosi lyg būčiau bėgiojęs žymiai ilgiau.. :))

Kažkokios stebuklingos istorijos dėl ko pradėjau bėgioti nebuvo, viskas vyko spontaniškai.. tiesiog tuo metu 2012-04-02 susiklostė palanki situacija laiko atžvilgiu. Iki Druskininkų pusmaratonio buvo likę 5 savaitės (pakankamai laiko pasiruošimui, kad galėtum tiesiog įveikti distanciją), o tuo pačiu buvo gal 6 ar 7 savaitės iki mano šokių kolektyvo Vingis 50 metų jubiliejaus koncerto (labai svarbus koncertas! :)). Taigi pusmaratonis ir visas pasiruošimo procesas turėjo tapti papildomu koziriu geresnei šokių formai įgauti :) Vat taip va ir pradėjau bėgioti :) Kiek atsimenu pirmajam pusmaratoniui treniravausi sąlyginai mažai.. Buvau visai žalias, todėl pirmiausiai pasikonsultavau su pusbroliu, kuris tuo metu jau buvo nubėgęs kelis maratonus. Aišku gavau nemažai naudingų patarimų ir žengiau antrą žingsnį – paprašiau vieno dėdės, fizinio lavinimo mokytojo, sudaryti man pasiruošimo pusmaratoniui programą. Programą man sudarė ir ji atrodė taip, kaip parodyta paveikslėlyje žemiau :)

planas

Pirmoji bėgimo programa

Sakė, kad jei jos laikysiuosi tai yra šansų išbėgti per 1:50. Programos nesilaikiau :):) Bėgiojau pagal savo norus ir galimybes, tiesiog turėjau įsivedęs taisyklę stengtis išbėgti kas antrą, o blogiausiu atveju kas trečią dieną. Distanciojos kiek pamenu standartiškai siekė 6 arba 9 km.. daugiausiai buvau vieną kartą nubėgęs berods 16 km.. Realiai žiūrinti iš šono atrodytų, kad vyko gan padrikas ir chaotiškas pasiruošimas, bet kai dabar pagalvoju, tai tikriausiai ir buvo pats smagiausias bėgimo periodas per visą 3 metų laikotarpį. Bėgiojau be jokių įsipareigojimų, teorijų, perdėtų tikslų ar pan.. Tikslas buvo vienintelis – tiesiog išbėgti pusmaratonį.. Bėgimo laikas jokios prasmės neturėjo, net nežinojau koks yra geras laikas, koks  blogas.. Ir esant tokioms sąlygoms iš tikrųjų jutau ką reiškia bėgioti tiesiog savo malonumui.. Negaliu sakyti, kad dabar bėgu ne dėl malonumo, bet šiuo metu galvoje instaliuota žymiai daugiau programų, kurios priverčia ne tik bėgti, bet dar ir mąstyti kaip, kiek ir kodėl.. Pasikartosiu, bet tikrai nuoširdžiai sakau, kad vieni gražiausių bėgimo treniruočių prisiminimų yra išlikę būtent iš tų pirmojo mėnesio bėgimų Neries pakrante..

Na o kaip man per tuos 3 metus sekėsi? Pirmiausia tai manau, kad iš pradinuko jau tapau vidutinioku, deja gan dažnai darančiu pradinukų klaidas.. Kol kas niekaip nepasiduodu treniravimuisi tokiu tempu kokiu reikia (rekomenduojama) ir dažnai bėgu lėtus bėgimus per greitai, neprisiverčiu daryti tempimo pratimų, be to kartais bandau bėgti daugiau, greičiau ir ilgiau nei reikia, dėl ko galiausiai atsiranda traumos.  Pliusas bent jau tame, kad per šiuos metus įgavau gan nemažai teorinių žinių, kurias palaipsniui bandau įgyvendinti praktikoje. Taigi šiokias tokias išvadas iš patirtų klaidų visgi darau ir tikiuosi, kad traumos ateityje liks tik tolimas miražas..

Svarbus bėgimo istorijoje ir faktas, kad po metų bėgiojimo pradėjau rašyti blogą. Šiaip jau šis blogas toks labiau asmeninis – pablevyzgojimai kaip sekasi ir pan… Iš  esmės jokios naudingos informacijos čia nėra (tik ateities planuose:)), bet gi visokių blogų reikia :):) Beje šis blogas man asmeniškai labai pagelbėjo ir buvo vienas veiksnių, sukūręs nemažai naujų pažinčių bei padėjęs lengviau įsitraukti į bėgikų bendruomenę..

Laikas apžvelgt rezultatus .. Kadangi pirmasis bėgimas buvo pusmaratonis, nuo to ir pradėsiu. Iš tikrųjų pirmasis – Druskininkų pusmaratonis 2012 – buvo tikrai sėkmingas ir tikriausiai ta sėkmė pastūmėjo bėgioti toliau ir siekti aukštesnių rezultatų.. Pirmajame savo pusmaratonyje viršijau visus lūkesčius ir finišo liniją kirtau susikabinęs kartu su pusbroliu per 1:35:18.. Vėliau per tris metus bėgau dar 4 pusmaratonius (vieno nebaigiau dėl traumos), kur kiekvieną kartą pavykdavo pagerinti praėjusių varžybų rezultatą.. geriausias iš jų – 1:21:24 Trakų pusmaratonyje 2014 metais..

Su 10 km reikalai labai panašūs. Irgi bėgau 5 kartus iš kurių vieną kartą nefinišavau. Tiesa ne dėl traumos, o dėl durnos galvos, kai saulės neįvertinau , o savo fizines galimybes pervertinau.. nubėgau pusę varžybų, kol galiausiai pastebėjęs, kad nesugebu palaikyti tempo, atradau milijoną priežasčių, dėl kurių reikia sustoti ir palūžau psichologiškai.. :):) Geriausias 10 km rezultatas 2014-05-04 Eurovaistinės taurės Panevėžio etape 36:01.

5 km bėgau du kartus. Vieną kartą neplanuotai gavau pasiūlymą bėgti iš karto po 10 km Nike bėgime, tai tiesiog prabėgau ir tiek… Kitą kartą bėgau Lietuvos 10-mečio Europos Sąjungoje minėjimo bėgime, kur distanciją įveikiau per 17:49.

Maratonai. Čia tikriausiai ir yra svarbiausias mano, kaip bėgiko, tikslas.. Iš viso iki šiol nubėgau 3 ir kiekvienas iš jų turi savo istoriją :) Pirmasis buvo Druskininkuose. Gan simboliškai po šiek tiek daugiau nei metų bėgiojimo 2013-06-08 stojau prie savo pirmojo maratono starto linijos. Pasiruošimo lygis buvo abejotinas, tačiau patį maratoną laikiau tiesiog kaip pasibandymą prieš tikrąjį tikslą – 2013 Vilniaus maratoną :) Maratono metu buvo visko.. bėgau, stojau, keičiausi batus, ėjau, bet galiausiai visgi finišavau ir finišavau ne bet kaip, o spurtuodamas paskutiniame kilometre :) Aišku greitį didinau ne dėl to, kad labai jau to norėjau, bet pamačiau atsivejančius kitus bėgikus ir jokiu būdu nenorėjau būti aplenktas.. žodžiu išstenėjau maratoną, o laikas 3:20:03 nuteikė labai optimistiškai. Iki Vilniaus maratono buvo likę dar trys mėnesiai, todėl buvo minčių lipti iš 3 valandų .. Bet tada ir prasidėjo tai, kas tęsėsi ilgai ir nuobodžiai.. Traumos.. Priežastis elementari – bėgiojau gan nemažai, bet užtai durnai.. be jokių apšylimų, išsitampymų prieš ir po treniruotės ir pan.. Traumavausi (runners knee) vidury vasaros ir mėnesiui iškritau iš rikiuotės, kol galiausiai atradau kineziologinį teipą, leidusį bėgti nejaučiant kelio skausmo.. taigi maratonui, nors ir ne taip kaip norėjau, šiaip ne taip pasiruošiau.. Nesklandumų didelių bėgant Vilniuje nebuvo ir finišavau įgyvendinamas tuo metu planą A+, kuris buvo 3:05:00, o mano laikas 3:04:55.. Iki šiol tai ir yra geriausias mano pasiektas rezultatas.. Aišku pernai vėl turėjau vilčių 3 valandas sudaužyti į šipulius, bet.. po labai neblogos sezono pradžios viską dar kartą sugadino traumos, todėl pasiruošimas tapo apgailėtinu, o maratoną bėgau tik tam, kad bėgčiau ir galiausiai įveikiau per 3:30:53 .. Realiai tokio rezultato ir tikėjausi.. didžiausia bėda buvo ne rezultate, bet kaip jis pasiekas.. eilinį kartą po starto šūvio pervertinau savo jėgas ir pradėjau ryyyškiai per greitai, ko pasekoje po 30 km ėmiau lūžinėti taip, kad iki pat finišo nesugebėjau atrasti nei jėgų, nei motyvacijos bėgt greičiau.. antrą pusę maratono įveikiau 30 min lėčiau nei pirmąją ir liko džiaugtis tik medaliu ir faktu, kad visą maratoną išbėgau be jokių ėjimo ar stojimo pertraukėlių..

Be visų šitų standartinių distancijų pernai turėjau galimybę subėgti Baltijos kelio estafetiniame bėgime – Vilnius – Ryga – Talinas. Tai buvo tikrai neeilinis pabėgiojimas, o geras patriotiškumo užtaisas, naujos pažintys su Lietuvos bėgimo mochikanais ir puikiai praleistas laikas. Šiame bėgime per tris dienas nubėgau 125 km.

Tai va…  kol kas tiek tos mano bėgimo istorijos.. Kiek ji tęsis ateityje, sunku pasakyt :):) Kol kas tiesiog koncentruojuosi į ketvirtąjį maratoną, po dviejų mėnesių  vyksiantį Kaune. Apie tolimesnius tikslus per daug negalvoju, nes tos 3 valandos ima viršų prieš bet kokias kitas mintis ir sapnuojasi kaip juodžiausias košmaras, kurį norisi kuo greičiau nugalėti.. :)